Місія Всеукраїнського
фонду "Крок за кроком"
сприяти втіленню освітніх реформ з реалізації особистісно-орієнтованої, інклюзивної освітньої моделі з активним залученням сімей і громад, шляхом проведення тренінгів для освітян, батьків, представників громадських організацій; ініціювання та реалізації проектів, спрямованих на забезпечення рівного доступу до якісної освіти для усіх дітей, у тому числі дітей з особливими потребами, дітей – представників етнічних та національних меншин, сімей, які опинились у кризових ситуаціях; залучення сімей і громади до освітнього та управлінського процесів.
Місія Фонду виконується шляхом реалізації програм:
Сайти проектів Фонду
Facebook
Тендерні оголошення

Культурно-просвітницький центр «VARtо» Старогвіздецького НВК Коломийської районної ради

26.12.2018

 

У селі Старий Гвіздець Коломийського району не функціонує сільський Будинок культури. Усі заходи, спрямовані на зібрання громади, вибори та інше, відбуваються в приміщенні навчально-виховного комплексу. Бібліотека села частково працює, проте не поповнюється сучасною літературою, немає підключення до  Інтернету. Окрім того, в селі не організовано клубів, студій за інтересами, художньої самодіяльності тощо. Тому наша школа направду є тим культурно-освітнім центром, де збирається громада нашого села.

Школа завжди була центром місцевої громади, бо виконувала не тільки навчальну функцію, а й активізує та навчає громаду; є єдиним осередком освітнього, культурного й духовного життя громади.

І коли ми дізналися про програму «Школа як осередок розвитку громади» Всеукраїнського фонду «Крок за кроком», то активно включилися в підготовку та написання проекту на створення культурно-просвітницького центру «VARtо», щоб розширити зону шкільних приміщень та створити постійно функціонуючий культурно-просвітницький, навчальний, креативний простір, виставкову залу, відпочинкову зону. Тобто, розробити для учнів та жителів Старого Гвіздця повноцінний освітній, культурний центр (із зазначеними вище осередками), який має потенціал стати найяскравішим прикладом кооперації учнів, педагогічного колективу, громади села, чиновників та представників соціальної ініціативи, активістів.

Проект був спрямований на перетворення Старогвіздецького навчально-виховного комплексу в громадсько-активну школу, її можливості і вигоди для членів місцевої громади.

Актуальність цього проекту обумовлена створенням умов, сприятливих для функціонування культурно-просвітницького центру як для учнів та вчителів НВК, так і для жителів громади села с. Старий Гвіздець.

Наразі немає приміщення в селі,  яке б забезпечило необхідні умови для спільної, активної роботи та відпочинку всіх категорій громадян.

Необхідних коштів для реконструкції приміщення у навчальному закладі недостатньо, тому можливістю змінити таку ситуацію є реалізація проекту і кооперація власних фінансових зусиль, ресурсів громади.

Завдяки нашому проекту ми стали одним із восьми пілотних закладів освіти програми «Школа як осередок розвитку громади».

Зазначений центр «VARtо» в нашій громаді буде виконувати не тільки культурну, а й просвітницьку функцію. Зокрема, будуть проводитися заняття з комп’ютерної грамотності для жителів села. Окрім того, у школі є мережа Інтернет, яку можна використовувати для роботи, використання веб-ресурсів, навчання користувачів спілкуванню on-line, внесення споживачами показників використання комунальних послуг, купівля квитків тощо.

Першим кроком було прийняття рішення педагогічної ради про розвиток ГАШ. Адже модель ГАШ – це дуже ефективний механізм мобілізації громади для задоволення її потреб у найрізноманітніших соціальних, економічних і політичних умовах. Філософія громадсько-активної школи ґрунтується на демократичному ідеалі поваги до кожної людини та її прав на участь у справах громади, що стосується загального добра.

Ми прагнемо створити заклад освіти, в якому велика увага приділяється  налагодженню партнерських стосунків між школою та всіма ресурсами, що існують у громаді. У ній значна увага має приділитися освітнім, соціальним, оздоровчим послугам; розвитку молодіжного руху та залучення громади; покращенню навчання учнів; зміцненню родини та відносин між мешканцями громади. Школа повинна стати не тільки освітнім, культурним центром, а також центрам відпочинку для осіб будь-якого віку; залучати батьків і мешканців до вирішення соціальних та інших проблем, які існують як у школі, так і в громаді. А це позитивно впливає не лише на самооцінку  молодих людей, а й на розвиток громади в цілому.

Ми вирішили знайти найкращі способи розкриття потенціалу  в дітях, їхніх сім’ях і в усіх  членах громади. Адже існує безпервний зв'язок між тим, що відбувається вдома, на вулиці, в селі. І перед нами, колективом школи,  постало питання: як знайти спосіб зробити цей зв'язок позитивним?

Молодь,  яку ми виховуємо, повинна зрозуміти важливість своєї долі у покращенні якості життя всіх громадян, усвідомити відповідальність, яку несе активний громадянин демократичного суспільства, а також те, що позитивні зміни в громаді можливі лише тоді, коли люди відкриті і працюють разом для вирішення спільних проблем.

Певний досвід у цьому напрямку діяльності – це створення клубу шкільного підприємництва «VARto» при Старогвіздецькому НВК. Це був проект учнівського самоврядування, який став першим успіхом у проектній діяльності, що спонукав на подальшу співпрацю школи, влади, громади, бізнесу. Одним із успішних реалізованих проектів клубу шкільного підприємництва VARto став збір вторинної сировини пластикових пляшок, батарейок, макулатури тощо. Реалізація даного проекту стала гарним прикладом для наших учнів у тому, що спільними зусиллями можна вирішувати проблеми у громаді.

Успіх надихнув членів нашої шкільної ради на реалізацію іншого проекту. Саме сьогодні ми працюємо над проектом створення коворкінгової зони - це організація робочого простору і прагнення до формування спільноти резидентів та внутрішньої культури. Учасники залишаються незалежними і вільними, мають можливість спілкуватися, обмінюватися ідеями та допомагати один одному, на відміну від роботи вдома.

Наразі проведено інформування громади, органів влади щодо проблеми проекту та шляхів її вирішення. Відбулися громадські слухання, загальні збори колективу щодо обговорення участі у реалізації пропонованих заходів проекту пропозицій сторін, відповідальності кожної сторони (навчально-виховного комплексу, громади, органів влади) та створено робочої групи для підготовки та здійснення реалізації заходів, передбачених проектом.

Принагідно зауважимо, що ми почали створювати коворкінгову зону.  В нас вдале поєднання актової зали, підсобного приміщення навчального кабінету та сам кабінет, де уже частково відремонтовано шкільні приміщення (замінено вікна, встановлено підвісну стелю, зроблено ремонт кабінету). Придбано за благодійні кошти інтерактивну панель SMART Board, замовлено меблі для комп’ютерної техніки.

Іще багато ідей буде зреалізовано завдяки  Всеукраїнським фондом «Крок за кроком», з яким у нас укладена угода до 2019 року включно.

Отже, партнерство стало невід’ємною частиною діяльності нашого навчально-виховного комплексу. У нас з’явився девіз: «Створюємо майбутнє разом: спільна діяльність школи, влади, громади, бізнесу».

Окрім того, гаслом нашого клубу шкільного підприємництва стали слова:
VARtо - ставити мету,  
VARto - рухатися до неї, 
VARto- непохитно  йти  вперед. 
VARto - впроваджувати нове... 
VARto -  збільшувати ритм життя.   

Однією з актуальних проблем на сучасному етапі у громаді є створення умов для підготовки населення до життя та діяльності в умовах економіки, що змінюється, розбудова системи «освіта впродовж життя». Тому сучасний культурно-просвітницький центр «VARtо» стане місцем навчання, роботи, відкритих лекцій, воркшопів, майстер-класів, благодійних заходів, концертів. Він зможе допомогти розвиватися та залучати творчий потенціал учнівської молоді, величезної кількості соціально активних, небайдужих людей, людей похилого віку.

Пріоритетним напрямом розвитку закладу є створення освітньої інституції, яка включає   дошкільний підрозділ, початкову та базову середню школу, сучасний культурно-просвітницький центру «VARtо» та клубу шкільного підприємництва VARto.

Культурно-просвітницький центр «VARtо» охопить усі верстви населення, створюючи унікальну взаємодію активних однодумців, планує функціонувати як освітянська платформа для навчання учнівської молоді та дорослого населення, як окремі лекції, зустрічі зі спікерами (журналістика, сектор культури, кіно, літературні студії тощо).

Проектна робота буде висвітлена на веб-сторінці навчально-виховного комплексу та у соціальних мережах. Планується провести свято відкриття сучасного культурно-просвітницького центру «VARtо» із запрошенням всіх причетних сторін та громади села. Поділитися  набутим досвідом та використання його під час участі в інших проектах.

Ім'я:
E-mail:
Ваше ім'я*:
Ваш E-mail*:
Організація:
Ваш телефон:
Тема листа*:
Зміст листа*: