Місія Всеукраїнського
фонду "Крок за кроком"
сприяти втіленню освітніх реформ з реалізації особистісно-орієнтованої, інклюзивної освітньої моделі з активним залученням сімей і громад, шляхом проведення тренінгів для освітян, батьків, представників громадських організацій; ініціювання та реалізації проектів, спрямованих на забезпечення рівного доступу до якісної освіти для усіх дітей, у тому числі дітей з особливими потребами, дітей – представників етнічних та національних меншин, сімей, які опинились у кризових ситуаціях; залучення сімей і громади до освітнього та управлінського процесів.
Місія Фонду виконується шляхом реалізації програм:
Сайти проектів Фонду
Facebook
Тендерні оголошення

Інтерв’ю з директором Щасливського НВК на тему впровадження громадянської освіти в початковій школі в Україні

08.05.2018

 

Юрій Йовбак: «Елементи громадянської освіти ми повинні були вводити ще тоді, коли стали незалежними, тобто на початку 90-х років. І як би ми разом зайнялись просвітницькою роботою, то думаю, що Україна була б далеко попереду, в порівняні з тим, що ми маємо на сьогодні!»

Інтерв’ю з директором Щасливського НВК на тему впровадження громадянської освіти в початковій школі в Україні

З якими труднощами ви зіштовхнулись при впровадженні громадянської освіти (ГО) у вашій школі?

Все нове дається не просто. Хоча я не можу сказати, що в нас не було ГО. Ми завжди намагалися зробити так, щоб діти відчували себе вільними, щоб розуміли свої права, обов’язки, могли захистити себе, не були рабами, щоб вони були творчими особистостями, які знають чого хочуть у цій школі. Найбільша проблема – це завжди вчитель. Розумієте? Дитина, як пластилін, якою ми її зліпимо, такою вона і буде. Важливо, щоб вчитель розумів, як правильно ліпити цю дитину. Тобто він має знати, який результат буде в кінці, який буде цей випускник, які загальнолюдські цінності він буде мати. Дуже важливо, щоб вчитель розумів, що це має бути патріот своєї держави, який цінує свою культуру. Це повинен бути інноватор, який готовий прийти на допомогу, може бути милосердним, який бореться за спільні ідеї громади. А так будується і держава!

А як ви думаєте, коли громадянській освіті будуть навчати в усіх школах, як піде прогрес у нашій країні?

Найголовніше, щоб діти розуміли хто вони в цьому суспільстві! Що вони особистості, які мають право на освіту, на збереження свого здоров’я, здобуття тих компетентностей, які формує школа. Я очікую позитивних результатів. Я впевнений, якщо буде така просвітницька робота, то в нас зміниться і політика, і верховна рада не буде в такому форматі як вона існує зараз. Політики більше будуть думати про особистість, про людські цінності.

Я щойно мав серйозну розмову з одним із членів батьківської громади.

Намагався йому донести, що ми повинні виховувати у дітей позитивне ставлення до законів, до обов’язків, які згідно конституції має виконувати дитина. На що мені батько відповів: «Це не правильно! От ми самі платимо за освіту, за охорону здоров’я, ще й податки сплачуємо. За що любити Україну? Ще й позитивно ставитися до своїх обов’язків і виконувати правила?».

Я не хочу говорити про те, що один із американських президентів говорив: «Ти не питай, що тобі дала країна, а питай, що ти зробив для неї!». Щось таке має бути і у нас! І це не пафос, не політика! Бо дійсно, що ми зробили, щоб було краще? Чи ми дотримуємося законів, чи бережемо природу? Це також елементи ГО!

Громадянську освіту почали впроваджувати у першому класі. Які проблеми ви відчуваєте в процесі викладання ГО в початковій школі?

Це процес не простий, пов’язаний з революцією в освіті. Ми повинні змінювати свідомість, змінювати ставлення дорослого до того, якою ми хочемо бачити дитину, змінювати стереотипи компетентностей, які мають буди в дитині, щоб вона була справжнім громадянином України. Це не просто, бо нова громадянська школа вимагає змін у роботі вчителя. Він ніби йшов весь час правильно, а тут ми вводимо ГО, говоримо про нову українську школу. Вчитель 20 років був успішним, його цінують у громаді, і тут раптом йому треба повернутися на 180 градусів. Нібито він не так навчав! Але сказати, що він усе робив не правильно не можна. Дійсно, сучасний світ вимагає нових підходів, нових форм роботи.

Ми не сприйняли проект ГО як щось нове. Вона в нас була, але не на стільки систематизована, їй не надавалося такого важливого значення. А зараз ми розуміємо, що настав час, коли потрібно виховувати громадянина, або в нас не буде держави. Громадянська освіта - це робота, яка направлена на прищеплення тих компетентностей, які створять справжнього громадянина України.

Громадянська освіта не тільки школа, це - сім’я!Дитина виховується разом із батьком, із матір’ю за одним столом. Коли дитя згрібає крихти хліба і батько каже, що він молодець. Тільки тоді дитина розуміє, що робить правильно, що хліб треба берегти. Коли батько говорить позитивне про школу, суспільство, про президента, то й буде толк із дитини. А якщо ми тільки засуджуємо, що це не так, і те не так, а самі не робимо того, що вимагає суспільство, але хочемо, щоб дитина була іншою, то так не буде! Тому батькам також треба давати елементи громадянської освіти.

Ми хочемо, щоб українці сприймали Україну, наприклад, як американці – Америку! Одна школа цього плуга не потягне. Але це не означає, що ми не можемо цього зробити. Ми це зробимо, обов’язково! Головне, щоб була віра!

Матеріал підготувала Інна Мартинчук

 

Ім'я:
E-mail:
Ваше ім'я*:
Ваш E-mail*:
Організація:
Ваш телефон:
Тема листа*:
Зміст листа*: